Türkçe Rap İçin Bir Zaman Makinesi: “Mirabeat.com”

Türkçe Rap müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimlerden olan Sagopa Kajmer tarafından kurulmuş Kuvvetmira oluşumu 1998’den 2013 yılına kadar faaliyet gösterdi. Oluşumda Sagopa Kajmer’in haricinde, Ceza, Fuchs, Kolera, Şahsi, Bora, Sahtiyan, Zet, Mozole Mirach, Sitem Depresif ve Abluka Alarm gibi isimler de yer alıyordu. İşte bu oluşumun içerik platformu: mirabeat.com

Müzik üretmenin yanı sıra 2000’li yılların başlarında mirabeat.com adresli web sayfasında da bu gruptan isimlerin çalışmalarının haberleri, rap albümü incelemeleri ve blog yazıları rap müzik severler ile paylaşılıyordu. Yıllar önce yayın hayatı sona ermiş olan web sayfası, şu anda sadece çeşitli web arşivi araçları ile çok az sayfası görüntülenebiliyor. Sayfanın artık servis sağlayıcısı da olmadığı için neredeyse sadece yazılar yer almakta.

Şimdi hızlıca arşivden bulabildiğimiz kadarı ile yıllar önce paylaşıla mirabeat.com yazılarına göz atalım.

Türkçe Rap İçin Bir Zaman Makinesi: "Mirabeat.com"

Seçtiğimiz ilk yazıda Sagopa Kajmer’in 2003 yılında yayınlanan şarkısı ve video klibi Maskeli Balo’nun çıkış haberine denk geliyoruz. İçeriklerin çoğu Kajmer’in kendi tarafından kaleme alınmış.

Yukarıda da görebileceğiniz haberde Sagopa Kajmer aka DJ Mic Check, Barry White’ın ölüm haberi ile yazısına başlıyor ve devamında video klip çekiminde yaşadıklarından ve diğer detaylardan bahsediyor.

Ayrıca yazının yayınlandığı 2003 tarihinde henüz YouTube kurulmadığı ve şu anki kadar büyük bir platform bulunmadığı için video klip ve şarkılar direkt olarak bilgisayara indirme yöntemi ile izleyebiliyorsunuz.

Türkçe Rap İçin Bir Zaman Makinesi: "Mirabeat.com"

Seçtiğimiz ikinci sayfa bir ana kategori olan albüm incelemeleri. O zamanlarda web teknolojileri şu anki kadar gelişmediği için bütün incelemeler tek sayfada yer almakta. Kajmer burada İmmortal Technique, Black Panther, Brother Ali, Canibus, Jay-Z ve G-Unit gibi efsaneleşmiş isimlerin eserleri hakkındaki düşüncelerini paylaşmış.

Sagopa Kajmer bu inceleme formatını Beat, Flow, genel şarkı ve albümde yer alan en şarkıyı seçmek üzerine kurmuş. Genel olarak Sagopa’nın yazı dilinde ne çok dikkatimi çeken şey, belki Türkiye’de Blog kavramı daha hiç duyulmamışken bir hip Hop Blogu oluşturmuş olması.

Türkçe Rap İçin Bir Zaman Makinesi: "Mirabeat.com"

Seçtiğimiz son arşiv görüntüsü ise 28 Mayıs 2004’te kayda girmiş Mirabeat.com’un ana sayfası. Ana sayfanın başında site isminin yer aldığını tahmin ettiğim görsel maalesef şu anda bulunmuyor. Ekranın sağına yaslanmış bir tasarıma sahip site içerik listesi ve sağ sütundan oluşuyor. Sağ sütunda Kuvvetmira’nın konser bilgileri, albüm incelemeleri ve radyo programlarının tanıtıldığı görseller yer alıyor.

Ana sayfanın geri kalan kısmında ise bazen 5-6 cümle uzunluğunda direkt bir mesaj, bazen ise yazının giriş metni denilebilecek bir kısmı ve yazı bağlantısı yer alıyor. Yazı sayfalarının tasarımları da bundan fazla daha farklı değil.

Bu tarihe karışmış sitenin arşiv kalıntılarını incelemek isteyen okurlarımız web.archive.org adresinde mirabeat.com adresini aratıp arşive alınmış sayfalara göz atabilirler. Bu siteyi keşfetmemi sağlayan Bol Sözlük yazarı No One’a ve Guerilla Republik Türkiye’ye teşekkürler.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!