Türkçe Rap

Vio’nun Avukatından Eserlerini İzinsiz Yayanlar Hakkında Önemli Açıklama

Vio'nun Avukatından Eserlerini İzinsiz Yayanlar Hakkında Önemli Açıklama

Geçtiğimiz günlerde Vio’nun annesi tarafından da dile getirilen sanatçının şarkılarının yasa dışı olarak yayılması konusunda oldukça ciddi bir açıklama geldi. Vio’nun annesi yaptığı açıklamada daha çok üzüntüsünü dile getirirken, Vio’nun Avukatı Mesut Barış Kök’ün Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile durum daha net açıklandı ve bu kişilere belirli bir süre verildi.

Bunu bir uyarı yazısı olarak tanımlayan Kök, bu yazıyı yazmalarının nedenini “İşbu uyarı yazısını kaleme alma sebebimiz ise; VİO’nun “öncelikle” ailesine hem manevi hem de “YASAL” olarak mirası, “sonrasında” ise dinleyicilerine “manevi” olarak miras niteliğinde olan eserlerine gerek iyi niyetle gerekse kötü niyetle maddi ve manevi olarak zarar verilmesi durumudur.” sözleri ile açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Vio’nun Annesinden Şarkı Takası Tepkisi!

Yapılan açıklamanın devamında ise bazı kişilerin aile tarafından uyarılmalarına rağmen Vio’nun henüz yayınlanmamış veya yayınlanmış eserlerini yayınlayarak “Fikir ve sanat Eserleri Kanununu” çiğnediklerini belirten Kök, ailenin bu kişilerin yaşlarının küçük olduğundan dolayı bir şans daha verdiğini söyledi.

Açıklamada yer alana göre 11 Mayıs 2020 tarihine kadar yayınladıkları içerikleri kaldırmayan ve bundan sonra da yeniden yükleyecek olan kişiler hakkında herhangi bir uyarı yapılmadan haklarında suç duyurusunda bulunulacak.

Vio’nun ilk albümü Yanyol Pt.1 doğum günü olan 14 Şubat’ta yayınlanmıştı. Bu albümün ikinci bölümü sanatçını hayatını kaybettiği tarih olan 31 Mayıs 2020 tarihinde dijital müzik platformlarındaki yerini alacak.

Yapılan paylaşımın tam ve eksiksiz halini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B_iMsejDvM8/

Vio’nun Avukatı Tarafından Yapılan Açıklama

Özellikle Türkçe Rap Müzik camiasının yakından tanıdığı, yazdığı şarkı sözleriyle yaşını fazlasıyla aşıp derin izler bırakan, okuma tekniğiyle doğal yetenek olduğunu kanıtlayan ve Türkçe Rap’in gelecek yıldızları arasında gösterilen, benim adıma müvekkilden, dinleyicileri adına sanatçıdan öte, herkesin kardeşi olarak gördüğü VİO(Aşkın Mert Şalcıoğlu) bundan yaklaşık iki sene önce üzücü bir şekilde yaşamını yitirerek henüz 18 yaşındayken aramızdan yalnızca “fiziki” olarak ayrılmıştır.

Yaşamında üretkenliğiyle bilinen VİO arkasında pek çok eser bırakmıştır. Bu eserlerin bir kısmı kendisi hayattayken onun istekleri ve kararları doğrultusunda, uygun gördüğü şekilde ve platformlarda yayınlanmıştır. Henüz yayınlanma fırsatı bulamadığı ve uygun zamanını beklediği eserleri ise hayattaki en kıymetli varlıkları olan; öncelikle, annesi ve babasının, akabinde ise yol arkadaşlarının alacağı kararlarla birlikte, VİO’nun da arzu ve isteklerine uygun olacak şekilde yayınlanmaya devam edecektir.

Bunun son örneği, büyük emekler sarf edilip yayınlanan ve Türkçe Rap Müziğinin üstat isimlerinin de düetleriyle eşlik ettiğini gördüğümüz “VİO — Yanyol Vol. 1” isimli albümüdür. Albüm içerisinde yer alan “Yanyol” isimli “Ceza” ile düet çalışması yalnızca Spotify’da bugün itibarıyla 3.852.434 dinlenme rakamına ulaşmış bulunmaktadır. Yine diğer pek çok parçasının dinlenme oranlarının toplamı on milyonları bulmaktadır. Bu durum da kendisinin ne denli büyük bir yetenek ve sanatçı olduğu hususlarını tartışmasız hale getirmektedir. İşbu uyarı yazısını kaleme alma sebebimiz ise; VİO’nun “öncelikle” ailesine hem manevi hem de “YASAL” olarak mirası, “sonrasında” ise dinleyicilerine “manevi” olarak miras niteliğinde olan eserlerine gerek iyi niyetle gerekse kötü niyetle maddi ve manevi olarak zarar verilmesi durumudur. Şöyle ki;

Uzun zamandır muvekkılın annesi Aysun Şalcıoğlu’nun sosyal medya hesaplarından defalarca dile getirmesine ve yakarmasına rağmen VIO’nun henüz yayınlanmamış ve gelecekte yasal albüm olarak piyasaya sürülecek, büyük titizlikle çalışmaları sürdürülen eserlerini bir Şekilde elinde bulunduran şahıslar, ailenin tüm uyarılarına rağmen internet üzerinden, ESER SAHIBININ HALEFLERINİN RIZASINI ALMADAN YAYINLANAYARAK aşağıda detaylarıyla değineceğimiz kanun maddelerini ihlal ederek CEZA HUKUKU AÇISINDAN ILGILI SUÇLARI OLUŞTURMAKTADIRLAR.

Tarafımızca yapılan tespitlerde söz konusu eserleri internet ortamında yayınlayan kişilerinin genelde yaşlarının küçük olması, gerek müvekkilin ailesi, gerekse yol arkadaşları olan M.O.B. ekibi tarafından “VİO, kendisi yüzünden kimsenin savcılık veya mahkeme huzuruna çıkarak yargılanmasını arzu etmezdi” yaklaşımı sebebiyle bugüne kadar hep ötelenmiş, ihlali gerçekleştirilen şahıslara tek tek özelden ulaşılarak bu ihlallere bir son verilmesi.

tek özelden ulaşılarak bu ihlallere bir son verilmesi istenilmiş, bir kısmından sonuç alınabilmesine rağmen bir kısmından sonuç alınamaması ve bu durumun artık önüne geçilememesi sebepleriyle, VIO’NUN MİRASINA VE MANEVI VASIYETİNE ZARAR VERMEYE BAŞLADIĞI GEREKÇELERIYLE 11.05.2020 TARIHI ITIBARIYLE IHLALI GERÇEKLEŞTIREN ŞAHISLAR HAKKINDA CUMHURIYET BAŞSAVCILIKLARI NEZDINDE ŞIKAYET YOLLARINA VE HUKUK MAHKEMELERI NEZDINDE DE ESERLERIN YASAYA AYKIRI BIR ŞEKILDE, RIZA DIŞI YAYINLANMASI SONUCU OLUŞAN ZARARLAR İÇIN MADDI VE MANEVI TAZMINAT DAVALARI YOLUNA BAŞVURULACAKTIR.

VİO’nun MANEVI VASİYETİ NEDIR?

“annemin yüzünü güldürmek istiyorum hemde illegalden para kazanmadan”, “kredi faiziyle gençliğimi yatırdılar ailem hortumcu bankalara”, “Annemin gözyaşlarını çevireceğim havuzlu bir eve”, “ellerimde kanayan güller var biri annem biri babam”

Yukarıda yapılan kanuna aykırı eylemler ise Vio’nun geride bıraktığı en kıymetlileri olan annesi ve babasını VİO’nun isteği doğrultusunda bir yaşam sunma hayalini engellemektedir. Eserlerin internette yayınlanmasından dolayı eserin dinlenilirliğinin düştüğü, merak unsurunun zedelendiği, resmi platformlarda dinlenilmesinin azalmasına neden olacağı sonucu kaçınılmazdır.
Şahsımın görevi müvekkilimin ve manevi kardeşimin vasiyetinin yerine getirilmesine aracılık etmektir.

Bununda yolu, yaşarken kayıt altına aldığı çalışmalarını, vefatından sonra ailesinin ve ekip arkadaşlarının kararları doğrultusunda, onların belirlediği tarihlerde ve platformlarda yayınlanma kararlarına üçüncü Şahısların saygı duymasından, aksi durumda hukuki yaptırımlardan geçer. Bu hem insani hem de vicdani bir gereklilik olmakla birlikte aynı zamanda yasal olarak da üçüncü şahısların uymak zorunda olduğu bir yükümlülüktür. Bu yükümlülüklere uyulmadığı takdirde şahıslar’ şu yaptırımlar beklemektedir;

FiKiR VE SANAT ESERLERI KANUNU:
Madde 71 — (Değişik: 23/1/2008-5728/138 md.) “BU KANUNDA KORUMA ALTINA ALINAN FİKİR VE SANAT ESERLERIYLE ILGILI MANEVI, MALİ VEYA BAĞLANTILI HAKLARI IHLAL EDEREK: BİR ESERI, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi KIŞILERIN YAZILI İZNİ OLMAKSIZIN işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, SES VEYA GÖRÜNTÜ NAKLINE YARAYAN ARAÇLARLA UMUMA İLETEN, YAYIMLAYAN ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticari amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan KİŞİ HAKKINDA BİR YILDAN BEŞ YILA KADAR HAPIS VEYA ADIJ PARA CEZASINA HÜKMOLUNUR.”

Bu ihlalleri gerçekleştiren şahısların yaşlarının genelde küçük olduğunu görmekteyiz. Kendilerine süre verme sebebimiz ise; yaşlarından ötürü VİO’nun acılı ailesine yaşattıkları üzüntüyle empati yapamama ihtimalleridir. Gerek bu iyi niyetli olma ihtimalleri, gerekse küçük yaşta mahkeme salonlarını tecrübe etmelerinin aile tarafından istenmemesi sebepleriyle öncelikle ALINAN KARAR İYİ NIYETLI OLAN KIŞILERE SON BİR ŞANS VERMEKTIR.

İŞBU DUYURU TARIHINDEN ITIBAREN, 11.05.2020 TARIHINE KADAR, YAYINLADIKLARI İÇERİKLERİ KALDIRMAYAN VE BUNDAN SONRA DA YENIDEN YÜKLEME YAPACAK OLAN KİŞİLER (ONSEKIZ YAŞINDAN KÜÇÜK OLAN KİŞİLER HAKKINDA YASAL VASİLERİNİN DE MUHATTAP ALINACAĞINA DIKKAT ÇEKEREK)HAKLARINDA IKINCI BİR UYARI OLMAKSIZIN YUKARIDA DEĞİNDİĞİMİZ KANUN MADDELERI UYARINCA ÖNCELİKE CUMHURIYET BAŞSAVCILIKLARI NEZDINDE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIMIZI, AKABİNDE ISE HUKUK MAHKEMELERİNDE MADDI VE MANEVI TAZMINAT DAVALARINI İKAME EDECEĞİMİZİ BILDIRIR, KAMUOYUNA DUYURURUZ.

VİO(AŞKIN MERT ŞALCIOĞLU) VEKILI AV. MESUT BARIŞ KÖK

[Bu açıklama Av. Mesut Barış Kök’ün Instagram hesabından alınmıştır. Buraya tıklayarak açıklamaya ulaşabilirsiniz.]

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap