Vio - Yanyol Vol.2 Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Vio – Yanyol Vol.2 Albüm Değerlendirmesi

Vio’nun Yanyol Vol.2 albümünün değerlendirmesine öncellikle şöyle başlamak istiyorum. Böyle önemli bir işi bu şekilde sunanlar utanıyor mu? Vio’nun bir sözü var “Bir tarafım Yanyol diyor bir tarafım Basemode”. Keşke sadece Basemode deseydin be canım kardeşim. Yani çocuğun emeğine bu kadar ihanet edilmez ya. Kimse sizden dünyayı bir daha keşfetmenizi istemiyor. Parçaları Spotify’a atacaksın bu. Bu olayın sorumluları aileye veya label’ın önde gelenlerine hesap verdi mi merak konusu.

Albüme gelirsek ilk bölümden sonra epey beklentiye girmiştim. Albümün ikinci bölümünü ikiye bölmek bence saçma bir hamle oldu, bir albüm havası olmayacağından iki kısmı beraber dinledim. Vio’yu her dinlediğimde şunu diyorum kendime Türkçe sözlü Rap müzik en büyük potansiyelini, ülkemiz ise çok zeki bir genci kaybetti. Yani yaşına rağmen inanılmaz zekice sözleri var.

Albümde ilk bölümdeki handikap olan konsept dışı parçalar bu albümde yok. Albüm çok güzel bir giriş ile başlıyor. “Yapmak zorundayım, çünkü her defa annemi ağlattım” yani bu sözü her duyduğumda tüylerim diken diken oluyor. Girişte kullanılması ve en yakın arkadaşı Rüzgar’ın harika okuması inanılmaz bir başlangıç yapmış. Daha sonra gelen Ezhel parçası bence albümün fiyasko parçası olmuş. Yani şu albüm yeri miydi kafa sesi denemenin, Almanya’nın her şeyini kopyalamayın be.

İlginizi Çekebilir: Joe Young Röportajı – Merak Edilenleri Joe Young’a Sorduk!

Daha sonra gelen Kızım Biliyorsun ve Onun Adı V şarkıları tam Vio’nun içsel işleri olmuş. Özellikle Onun Adı V tam anlamıyla imza ve referans işi olmuş. Dj Artz da bence kariyer işini çıkarmış, harika bir altyapı. Daha sonra bence şu ana kadar Vio’nun en iyi Verse’ü olan Kabul Olmaz Bizim Gibiler geliyor. Yani bu kadar temiz bir vokal ile bu kadar net şeyler anlatıp harika bir Flow yapmak ve bunu yapan kişinin milenyum çocuğu olması…

“İstedim karanlık kapladı her yerimi
Yitirdim gençliğimi, görmedin
İstersen konuya gelgelelim
Öğrenemedim nedenini
Ne gibi sebepler elimdeler?”

Gerçekten yaşına göre çok zeki sözler yazmış Vio. Kabul Olmaz Bizim Gibiler parçasından sonra bence albümün en güzel parçası Motive ile olan Sen Nedir Bilir Misin parçası olmuş. Sebebi ise %100 gerçek bir iş. Yani genç bir Mc’nin ele alması gereken konular bunlar, 19-20 yaşında hiçbiriniz mahalle taramıyorsunuz. Vio ve Motive gibi gelecek kaygısı yaşıyorsunuz. Ama bu adamlar gibi anlatamadığınız için, basit olan kopya müziği yapıyorlar. Kendi sorunlarını bu tarz anlatmaları çok hoş olmuş. Bence rahmetli sağken alınmış bu kayıt.

“Kırılmış aynalarımın içindeki lanet yeterince aktı sayfalarıma
Yaptım birçok hata ve sonunda adımlarım yeterince sağlamlaştı
Tanrı benim gibileri özenle yarattı
Bence sanma bütün olanları rastlantı.
“Gözü kinle bürünmüş bir çocuğun yansımasıyım
Sizle oyun oynamama az kaldı
Hiç korkmana gerek yok
Çünkü sizin gibiler yüzünden içimdeki çocuk baya yaşlandı.”

Duygu olarak iliklerime kadar geçen bir şarkı oldu. Motive de potansiyelini dibine kadar göstermiş, bu heyecanını bekliyoruz ondan.

Albümde beğenmedim işler İz Bırak, Sizin Gibi Olmak ve Mahallemin Adı Yanyol oldu. Zaten Ezhel ile olan parça hakkımda yorumlarımı yukarıda yazdım. Albümün en kötü parçası olan Sizin Gibi Olmak hakkındaki görüşüm hiç iç açıcı değil. Yani bu albümde yer aldığınız için illa duygusal yazacaksınız diye bir kaide yok. Ama biraz albümün ağırlığının farkına varın be. Yani biri her dinlediğimde aynı kafiyeyi yapıyor(Uzi). Biri son 15 parçadır aynı flowu(Ati242). Yani ne anlamı kaldı böyle bir albümde olmanızın. Zaten her parçada “astım, kestim, kafamız uzay, patlıyoruz” muhabbeti yapıyorsunuz. Bari bu parçayı salsaydınız ya.

İlginizi Çekebilir: Bedo – İçimdeki Yağmur Albüm Değerlendirmesi

Yanyol Vol.2 albümünde beğenmediğim diğer iş 832 ile olan parça Mahallemin Adı Yanyol oldu. O parça beğenmemekten ziyade, beklentimi karşılamadı. Albümlerini uzun zaman beklediğim bir ekip, böyle bir albümde bir araya gelmişken zımba gibi bir iş bekledim ama vasat olmuş. Albüme genel puanım 8. Aynı heyecanla yeni işlerini bekliyor olacağız kardeşim, rahat uyu.

#ÇekmecedenYıldızlara

Lütfen Vio – Yanyol Vol.2 Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

1 Comment

  1. Gayet haklı eleştiriler 👍

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir